Mistrovství Evropy družstev do 18 let Bad Blankenburg

Nejstarší sportovní škola v Německu, Landsportschule Bad Blankenburg, rok založení 1926, se stala ve dnech 11. července až 19. července dějištěm mistrovství Evropy družstev do osmnácti let. Slovenský šachový svaz obsadil obě hlavní kategorie, open 4-členné družstva, mohli hrát i dívky a soutěž dvoučlenných družstev dívek. Družstva mohli mít jednoho náhradníka. Slovensko reprezentovali FM Béla Jakab, FM Viktor Haring, FM Filip Haring, FM Samir Sahid a Richard Turčan v kategorii open, v kategorii dívek WFM Anna Vrtiaková, Anna Sofia Cíbiková, večer před odjezdem nahradila WFM Stellu sáňkový, která onemocněla, a Martina Tarageľová. 7-kůlová soutěž byla v obou kategoriích velmi vyrovnaná a o překvapení nebyla nouze. Hned v 1.kolo prohrál největší favorit Německo. Družstvo chlapců se uchytilo v zápase s velkým favoritem Maďarskem, když vyhrál Viktor a ostatním se podařilo remizovat, což znamenalo neočekávané vítězství. Remíza s Tureckem, remíza s Dánskem a výhra v posledním kole z Německem 2,5: 1,5 znamenala konečné deváté místo. První šachovnici obhajoval mistr Slovenska do 16 let FM Béla Jakab v těžké konkurenci hráčů s ELO nad 2400 získal dva body. Na druhé šachovnici FM Viktor Haring získal tři body z pěti partií. Na druhé a třetí šachovnici FM Filip Haring získal dva a půl bodu, na třetí a čtvrté šachovnici FM Samir Sahid získal tři body a náhradník Richard Turčan vyhrál dvě partie ze tří. Soutěž dívek byla také velmi vyrovnaná. Naše slečny nakonec obsadili konečné 15. místo, ale pokud by v posledním kole místo remízy s Tureckem vyhráli, skočili by v tabulce o čtyři místa. Rozdíl mezi 2.-15. místem byly pouze dvě zápasové výhry (čtyři body). WFM Anna Vrtiaková získala na první šachovnici dva body z pěti partií, Anna Sofia Cíbiková 0,5 bodu a Martina Tarageľová jednu partii vyhrála a dvě remizovala a připsala si 36 bodů do ratingu. V kategorii open vyhrálo družstvo Rumunska a v kategorii dívek zvítězilo Polsko. Premiérově se hrály i mistrovství Evropy družstev do 12.roku. Všichni účastníci byli ubytováni přímo ve sportovní škole, jejíž součástí je i internát hotelového typu. Každé družstvo mělo k dispozici vlastní učebnu s moderním technickým vybavením. K dispozici byly tři fotbalová hřiště, sportovní haly, wellness. Cestu do a z dějiště akce, 1000 km tam a 1000 km zpět, absolvovali naši reprezentanti společně na 9-místním Opel Vivaro 1,6. Výsledky a fotografie najdete na oficiální stránce akce.